מעשים מגונים מוגדרים בחוק העונשים כמעשים בעלי אופי מיני שלא התקבלה לשם ביצועם ההסכמה הבוגרת של מי מהצדדים המעורבים. הנושא של אלימות מינית ועבירות מין נחשב לכזה שיש לו מודעות גבוהה בשיח הציבורי והמחוקק אינו מתנהג בסלחנות כלפי עבירות מסוג זה. הנחת היסוד היא שלשם ביצוע פעילות מינית כלשהי צריך להבין את המשמעויות ולא רק להסכים אלא לרצות בזה ובהיעדר הסכמה מפורשת הרי שיהיה מדובר בפעולה שמבוצעת בכפייה או תוך כדי הפעלת כוח. מגוון רחב של מעשים או פעולות יכולים להיות מוגדרים בתור מעשה מגונה ובמידה ולא בטוחים או לא יודעים איך לסווג את שקרה חשוב לפנות אל עורך דין פלילי שעוסק בתחום.

המשמעות החמורה של ביצוע מעשה מגונה

כאמור, ההגדרה היבשה מתייחסת למעשים בעלי אופי מיני והמצב הוא שיש טווח רחב מאד של פעולות שיכולות להיכלל תחת הגדרה זו, מה גם שיתכן ותהיה פרשנות אישית של הקורבן ומעשה שייראה כבעל אופי מיני עבור אדם אחד לא בהכרח ייחשב ככזה בעיניו של אדם אחר. כך או כך, יש בהגדרה גם את הנושא של הגיל, שכן על מנת שפעילות מינית או תיחשב בתור מעשה מגונה צריכה להיות הסכמה של אדם בוגר ומכאן שאין לבצע כל פעולה שכזאת כלפי ילדים צעירים או בני נוער.

החשיבות של קבלת ייעוץ והבנה מעמיקה של מה שקרה

מכיוון שיש מודעות ציבורית גבוהה כיום לנושא של אלימות מינית, הטרדות מיניות וגם ביצוע מעשה מגונה הרי שחשוב מאד להיות ערניים ולדעת היכן עובר הגבול בין מגע רצוי וכזה שמבוצע לאחר הסכמה ותוך כדי הפגנת רצון לבין מגע שאינו כזה ועלול לעבור את הגבול של ההגדרה הפלילית. בזכות המודעות הגבוהה אנשים יכולים להגן על עצמם ולשמור שאנשים אחרים לא יעברו את הגבול ולמרות שאין זה פשוט – החברה הרבה יותר מכילה ומחבקת את המתלוננים.

חושדים שנפלתם קורבן למעשה מגונה? פנו בדחיפות לייעוץ במשרד עו"ד אסף כרמונה, שם עוסקים עם ניסיון רב במשפט הפלילי.

דילוג לתוכן